fbpx
Spadek sprzedaży na Allegro grafika

Spadek sprzedaży na Allegro?

8 praktycznych elementów mające bezpośredni wpływ na spadek sprzedaży na Allegro!

Jeżeli zwróciłeś uwagę, że Twoja sprzedaż idzie w złym kierunku zapoznaj się z poniższymi radami! Doświadczenie pokazało nam, co bezpośrednio wpływa na tendencje ruchów w tym serwisie.

1. Utrata Super Sprzedawcy

Allegro regularnie sprawdza konta posiadające przyznany status Super Sprzedawcy, po to by weryfikować spełnienie warunków przynależności do programu. Powodów utraty tego wyróżnika może być całe mnóstwo. Zajrzyj w zakładkę Super Sprzedawca w swoim panelu. Tam dokładnie widać elementy wpływające na brak statusu oraz pokazane są strefy, w których musisz się poprawić.

Nagła utrata oznaczenia Super Sprzedawcy negatywnie zaważy na pozycjonowaniu Twoich ofert w domyślnym sortowaniu po trafności.

2. Obniżenie oceny w Jakości Sprzedaży

Ocena w Jakości Sprzedaży ma istotny wpływ na poziom funkcjonowania każdego firmowego konta na Allegro. Tu sprawdzane jest kilka kluczowych kwestii i w ramach podsumowania wystawiana jest adekwatna ocena.

Jeżeli w ostatnim czasie:

  • dodawałeś nowe oferty, które w porównaniu do innych są mniej atrakcyjne,
  • spadła Ci ocena od kupujących,
  • nie udzieliłeś się w dyskusjach,
  • złamałeś regulamin Allegro
  • coś poszło nie tak w logistyce wysyłki

musisz liczyć się ze spadkiem ocen w jakości sprzedaży. A to skutkuje to obniżeniem pozycji Twoich ofert.

3. Nagła edycja dużej ilości ofert

Wielu Sprzedawców nie zdaje sobie sprawy, że jakiekolwiek zmiany wprowadzane na konto Allegro, nawet te dobre, mogą przez pierwsze dni spowodować negatywny skutek. Algorytmy potrzebują czasu by zaktualizować wszelkie modyfikacje. Dobrym przykładem jest tu audyt konta. Sprzedawcy dostający gotowy raport z przeglądu ich kont od razu wprowadzają wszelkie zmiany w nadziei na zwiększenie sprzedaży. Natomiast my zawsze radzimy naszym klientom, aby wszystkie poprawki wprowadzali stopniowo.

Często Sprzedawcy masowo wstawiają nowe oferty z lepszymi opisami. I wówczas te stare od razu usuwają. Zawsze należy poczekać, aż algorytmy te nowe oferty “wczytają” , by mogły wybić się na popularności! Drastyczne zmiany, nawet na lepsze, mogą negatywnie zadziałać na sprzedaż!

4. Negatywna opinia a spadek sprzedaży na Allegro?

Niestety, czasem jedna negatywna opinia wystawiona w panelu ocen przez klienta, może źle zadziałać na pozycjonowanie ofert i spowoduje ucięcie zasięgów konta. Zawsze należy sprawdzać każdą historię transakcji z kupującym, który zostawił negatywa oraz w miarę możliwości rozwiązać problem. Każdorazowo trzeba ustosunkować się do takiej opinii. Jeżeli uważasz, że ta jest krzywdząca i mija się z prawdą, możesz zgłosić sprawę do Allegro.

5. Złamanie regulaminu Allegro

Przestrzeganie regulaminu przez Sprzedawców jest ściśle kontrolowane. Same algorytmy są w stanie wyłapać wiele przewinień tj.: miniaturka bez białego tła, użycie zakazanych tekstów w tytułach czy umieszczanie treści w opisach, których użycie jest zabronione przez serwis. Istnieje jeszcze możliwość, że ktoś po prostu zgłasza sprzedawców za naruszenie regulaminu. Dlatego też, należy wystrzegać się wszelkich rzeczy łamiących zasady platformy.

6. Opóźnienie wysyłki

Kolejnym elementem powodującym spadek sprzedaży na Allegro jest niezgodna z deklaracją i zbyt późna wysyłka towaru. Jeżeli nie wyrabiasz się z wysyłaniem paczek, to musisz liczyć się z tym, że oferty spadną na niższe pozycje w wynikach wyszukiwania lub czasowo całkowicie przestaną się wyświetlać. Tym samym możesz narazić się na negatywną ocenę od kupujących.

7. Ogólne uwarunkowanie mające wpływ na spadek sprzedaży

Nie zawsze należy doszukiwać się konkretnych powodów spadku sprzedaży. Zastanów się, czy Twój asortyment spełnia zapotrzebowania kupujących w aktualnie panującym sezonie. W całym roku są konkretne pory wzmożonych  urlopów, gdzie również można odnotować spadek obrotów. Zdarzają się takie miesiące, w których wszyscy sprzedający zauważają nagłą redukcje zysków.

Dodatkowo obecna sytuacja światowa charakteryzuje się dużą dynamiką i małą przewidywalnością, co powoduje większą ostrożność w wydawaniu pieniędzy przez klientów. Wciąż panująca inflacja nie sprzyja polskiemu handlowi. Dlatego też, konsumenci zwracają uwagę czy dany asortyment jest niezbędny w posiadaniu i spełnia pierwszorzędne potrzeby.

8. Ruch konkurencyjny na Allegro

Konkurencja nie śpi! Jeżeli Twoje produkty straciły zainteresowanie to nie zawsze oznacza,  że spadło na nie zapotrzebowanie, ale może ktoś inny zyskał przewagę niższą ceną lub atrakcyjniejszymi opisami. Staraj się śledzić i kontrolować ruchy konkurencyjne. Trzymanie ręki na pulsie w tej kwestii to jeden z najważniejszych aspektów w prowadzeniu biznesu.

Pamiętaj, że nic nie dzieje się przypadkiem i we wszystkim można znaleźć przyczynę. Jeśli jednak nadal nie wiesz co może być powodem kiepskiej sprzedaży i spadku widoczności Twoich ofert, zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem. Razem uda nam się temu zaradzić 😉