fbpx

Katalog produktów Allegro – ważna zmiana!

Allegro co jakiś czas wprowadza zmiany na swojej platformie, aby polepszyć i usprawnić jej działanie.  Tym razem zmiany dotyczą Katalogu Produktów.  Zostaną one wprowadzone już 1 lipca i będą bardzo istotne dla przedsiębiorców sprzedających na Allegro. Z tego właśnie powodu przygotowaliśmy artykuł dedykowany specjalnie tej tematyce. Dowiecie się z niego, czym jest Katalog Produktów Allegro, po co w ogóle Allegro go udoskonala, co zostanie w nim zmienione oraz dlaczego warto w miarę wcześnie zareagować.. Poruszymy też temat bardzo ważnej zmiany, która będzie obowiązywała od 1 lipca.

Katalog Produktów Allegro

Gromadzone są w nim dane o produktach, które sprzedający wystawiają na Allegro, czyli parametry, zdjęcia i opisy. Produkty odróżniane są od siebie za pomocą parametrów takich jak: marka, model, kod producenta, numer GTIN (EAN, ISBN, ISSN). Katalog na Allegro grupuje oferty według produktów, porządkując je w taki sposób, że wszystkie dotyczące tego samego produktu, z identycznymi parametrami, są powiązane i przypisane do odpowiedniego miejsca w bazie danych. 

Przykład z życia

Kamila prowadzi sklep internetowy z elektroniką i sprzedaje swoje produkty na Allegro. Gdy wystawia na sprzedaż nowy telefon, wprowadza do systemu wszystkie niezbędne informacje: parametry techniczne, zdjęcia i dokładny opis produktu.

Na przykład, Kamila wystawia na Allegro najnowszy model telefonu Samsung Galaxy S22. Podczas wystawiania produktu, wprowadza następujące dane:

 • Marka: Samsung
 • Model: Galaxy S22
 • Kod producenta: SM-S901B
 • Numer GTIN: 8806092857325

Dzięki tym danym, system Allegro może jednoznacznie zidentyfikować ten produkt i przypisać go do odpowiedniej kategorii w swojej bazie danych. W ten sposób wszystkie oferty dotyczące Samsung Galaxy S22 z identycznymi parametrami niezależnie od sprzedawcy, zostają zgrupowane razem.

Klient, który szuka konkretnego modelu telefonu na Allegro, widzi wszystkie oferty dotyczące Samsung Galaxy S22 w jednym miejscu. Może łatwo porównać ceny, warunki dostawy i dodatkowe usługi oferowane przez różnych sprzedawców.

Czy ostatnie zdanie wzbudziło niepokój, że teraz możecie łatwiej stracić klientów, gdy inne oferty będą atrakcyjniejsze? Najpewniej tak. Dlatego poniżej podzielimy się z Wami wskazówkami, co zrobić, aby nie było widać konkurencyjnych ofert obok waszych. Jak wiemy, katalog zbiera wszystkie oferty sprzedawców danego produktu do jednej listy, co można nazwać “3 listingiem”, na którym jesteśmy porównywani bezpośrednio z innymi sprzedawcami tego samego produktu. Tutaj wygrywa głównie cena, poziom konwersji, jakość oferty i to czy jest promowana lub sponsorowana oraz jak wiadomo – TOP oferta zgarnia wszystko

Jak uchronić przed porównywaniem?

TIP!

Wystarczy stworzyć zestaw produktów, aby odciąć się od konkurencji!
Dzięki temu, jeżeli mamy unikalny zestaw – w tym przypadku Samsung Galaxy S22 + Ładowarka + Igła do karty SIM – nie będziemy porównywani cenowo z ofertami konkurencji, oprócz tego uzyskujemy bardziej widoczną ofertę na listingu. Allegro również bardziej promuje zestawy produktowe i pokazuje je wyżej niż oferty pojedyncze.

Dlaczego udoskonalany jest Katalog Produktów Allegro?

Do końca 2024 roku Allegro planuje zharmonizować i uporządkować sposób, w jaki prezentowane będą oferty na platformie. Dlatego w ramach Katalogu Produktów Allegro, zgromadzone i szczegółowo opisane będą wszystkie produkty oferowane przez sprzedawców.

Jakie są korzyści dla Klientów?

 • Poprawi to ich doświadczenia zakupowe na Allegro
 • Będą mogli szybciej wyszukać produkty
 • Uzyskają pełne i szczegółowe informacje o produkcie
 • Porównywanie warunków sprzedaży u różnych sprzedawców będzie łatwiejsze

Jakie są korzyści dla sprzedawców?

 • Oszczędzisz czas przy przygotowywaniu i wystawianiu ofert o około 30%. Jeśli posiadasz kod EAN, Markę czy Model to pobierzesz z Katalogu wszystkie dane o produkcie. Zdjęcia i opisy będą już gotowe, więc nie trzeba będzie ich samodzielnie pisać. (jako agencja zalecamy tworzenie opisów indywidualnie, aby wyróżniać się na tle konkurencji). Warunki sprzedaży oraz dostawę określasz samoistnie.
 • Dzięki dokładnym parametrom kupujący szybciej dotrą do Twoich produktów. Gdy oferty zostaną zgrupowane, Klienci nie będą musieli przeglądać wielu stron. Dlatego zadbaj o swoje konto, aby przebić się na tle konkurencji. Ewentualnie skorzystaj z tipu powyżej, dostosowując go pod swój asortyment. Jeśli Twoje produkty będą oznaczone SUPER CENA, zwiększysz swoją szansę na sprzedaż o 43%.  Twoje oferty zyskują możliwość, aby pojawiać się na specjalnych stronach podczas sezonowych akcji takich jak Black Week, Smart Week.
 • Według informacji podanych przez Allegro, jeśli oferty są połączone z Katalogiem, to klienci o 60% rzadziej korzystają z przycisku PYTANIE DO SPRZEDAJĄCEGO.
 • Zaoszczędzony czas będziecie mogli przeznaczyć na rozwój swojej firmy i jeszcze bardziej zadbać o jakość obsługi Klienta.

Każda oferta będzie musiała być skatalogowana do produktu, aby mogła być dostępna dla kupujących! 

Gdzie pracujemy z Katalogiem?

…oraz w zakładce MÓJ ASORTYMENT

Klikamy w zgłoś błąd w katalogu i uzupełniamy prawidłowe dane, następnie klikamy zgłaszam zmianę i czekamy na weryfikację. Status zmiany zobaczymy w zgłoszeniach:

I.

II.

Zmiana na Allegro od 1 lipca!

W lipcu sprzedawcy, którzy nie dostosują się do nowego wyglądu listingów, zaczną tracić pozycję trafności, zmniejszy się ruch na ich ofertach, poczują spadek sprzedaży oraz zaobserwują wzrost kosztów. Większość z nich zacznie wydawać więcej pieniędzy na marketing, przez co może narazić się na ogromne straty.  Natomiast firmy, które dostosują strategie sprzedaży do aktualnej sytuacji, mogą przejąć klientów od firm z pierwszej grupy.

Wskazówki – Jak zwrócić uwagę Klientów na swoje oferty?

Allegro zmienia wygląd widoku ofert użytkownikom, dlatego warto znać elementy, które poszerzą ofertę na listingu produktowym. Aby Twoja oferta wyświetlała się jako domyślna, musi mieć oznaczenie TOP OFERTY. Natomiast jeśli owe oznaczenie posiadasz, to zadbaj w pierwszej kolejności o to, aby poprawić widok produktowy.

 • Zadbaj o parametry – im jest ich więcej, tym lepiej będzie się to prezentować.
 • Karta informacyjna produktu – dodaje 5 px, nie widać od razu, że oferta jest szersza. Natomiast oznaczenie Karta Informacyjna powoduje dodanie 5px. 
 • Super Sprzedawca – plus 20 px, dlatego jeśli nie masz możliwości zadbać o widok oferty parametrami, to zrób to Super Sprzedawcą.
 • Gwarancja Najniższej Ceny – dodaje 25 px dlatego oznaczenie to warto posiadać. Nie jest aż tak łatwo je uzyskać, ale dzięki niemu Twoja oferta będzie bardziej widoczna dzięki zielonemu kolorowi oraz miejscu, które zajmuje.
 • Dostępne warianty – dzięki nim widok oferty zwiększa się o 25 px.

Jeśli dodajesz produkty do katalogu Allegro, konkurencja może korzystać z Twoich opisów i zdjęć całkowicie legalnie. Ale istnieje na to sposób. Wystarczy, że tworząc produkt w opisie, umieścisz tylko trochę podstawowych informacji i jedno zdjęcie. Po wystawieniu oferty, gdy już Allegro stworzy produkt w katalogu, rozszerz opisy i dodaj więcej zdjęć. Postaraj się, aby zarówno zdjęcia, jak i opisy były profesjonalne.

Dodatkowe TIPY

Jednym z najważniejszych aspektów, o którym większość sprzedających zapomina, a którego nie można pomijać, jest prawidłowe wystawienie oferty na Allegro!

 1. Na samym początku należy skupić się na tytule, który powinien składać się z słów kluczowych i cech charakterystycznych produktu oraz wykorzystywać maksymalną ilość 75 znaków.
 2. Następnie należy zadbać o tekst opisujący dany asortyment, z uwzględnieniem najczęściej wyszukiwanych fraz przez klientów. Nie powinien być zbyt krótki ani zbyt długi. Na samej górze należy zamieścić najważniejsze informacje, a w dalszej części cechy, zalety oraz dodatkowe informacje.
 3. Sprzedawca powinien zamieszczać w ofercie zdjęcia dobrej jakości, które prezentują produkt z jak najlepszej strony i pokazują go w użytkowaniu.
 4. Warto pamiętać o zasadach pierwszego zdjęcia, czyli miniaturki. Produkt na pierwszym zdjęciu musi być w większości przypadków zaprezentowany na białym tle.

⚡️Wszystkie te czynniki wpływają na wyższe pozycjonowanie Twojej oferty w wynikach wyszukiwania. Pamiętaj, aby przed wystawieniem oferty zapoznać się z Regulaminem Allegro, pomoże Ci to uniknąć potencjalnych błędów.

💻Nasza firma kompleksowo, a przede wszystkim profesjonalnie zajmuje się poprawianiem opisów ofert. Dzięki temu odnowimy Twoje konto na Allegro, a przez to będzie wyżej pozycjonowane w wynikach wyszukiwania!

📞Zapraszamy do kontaktu lub na 👉🏻 STRONĘ naszej oferty, aby dowiedzieć się więcej. Zapraszamy również po kolejną dawkę 👉🏻 DARMOWEJ WIEDZY